
Ako ste mislili da par stotina jarbola postavljenih duž Karađorđeve ulice i Savskog šetališta zaista postoje, veoma lako bi mogli da se nađete u krivu.
Iako nije u pitanju vizuelna obmana, niti smo kolektivno obnevideli, tek, sudeći prema državnim organima pomenuti jarboli iako vidljivi, ne postoje!
Kako? Tako.
"Zahvalnost” za ovo otkriće, osim ličnoj radoznalosti, dugujem razmetljivosti onih koji su tvrdili da će sve u projektu Beograd na vodi biti u skladu sa zakonom ibez tajni.
Letos postavljeni jarboli su me, moram priznati, iznenadili. Ne toliko zbog želje za promocijom koliko zbog agresivnosti odnosno neprimerenosti mesta na kojima su postavljeni.
Em je veliki broj jarbola koncentrisan na malom prostoru, em mi nije bilo jasno kome je palo na pamet da posadi jarbole po trotoaru izuzetno frekventne Karađorođeve ulice čime su vidljivost i fokus vozača znatno smanjeni, a takođe mi je bezobzirno bilo zauzimanje pešačko-bicilističke staze na savskom šetalištu.
Pomislih i šta ako dune vetar, poput košave pa malo obori jarbol preko ulice, ili šetališta, a možda i nekom na glavu ili automobil. A i zanimalo me ko i koliko plaća.
Shodno tome kao građanin reših da se raspitam i ispitam činjenice. Krenuo sam od preduzeća “Beograd na vodi”, gde mi je saopšteno da je za svu komunikaciju koja se ne tiče kupovine apartmana i sl. zadužena agencija “New Moment”.
Međutim, pokušaj da saznam detalje oko zakupa i postavljanja jarbola završen je neuspešno pošto agencija ne daje takve informacije o svojim klijentima trećim licima.
No, ipak sam uspeo da saznam da je procedura bila uobičajena.
A kako to funckioniše objasnili su mi zaposleni u drugim agencijama. Za postavljanje jarbola “Eagle hills” i “Belgrade waterfront” potrebno je dobiti posebno odobrenje grada, odnosno opštine, jer u tom delu takvo oglašavanje nije dozvoljeno, a radi se u svetu advertajzinga poznatoj “single issue” reklami odnosno jednokratnoj promociji.
Prema standardnoj proceduri dozvolu izdaje Sekretarijat za saobraćaj Beograda. Na osnovu saglasnosti Sekretarijata ide se u opštinu koja daje saglasnost i određuje visinu takse. U konkretnom slučaju radi se o opštini Savski venac.
Na zahtev za pristup informacijama od javnog značaja iz Grada, odnosono Sekretarijata, nije stigao odgovor niti objašnjenje/izgovor. Samo muk, a slično su kako sam saznao prošle još neke organizacije i pojedinci.
Sledeći zahtev poslao sam opštini Savski Venac. U odgovoru Odeljenja za imovinsko-pravne i građevinske poslove Gradske opštine Savski venac od 10. septembra 2014. godine navedeno je da „odeljenje ne raspolaže sa podacima o izdatim rešenjima ili drugim aktima za postavljanje bandera sa zastavama Belgrade waterfont i Eagle hills“, čime sam i zvanično ušao u „zonu sumraka“ odnosno nelogičnosti.
Da ne kažem nešto teže.
Pošto dozvola ne postoji, a shodno situaciji obratio sam se i trećoj instituciji – Komunalnoj inspekciji (Savski venac, Kneza Miloša 69, 011/2061-786, 011/2061-790 ( 08.00-16.00)) koja je prema odluci Skupštine grada nadležna za „postavljanje privremenih objekata na javnim površinama“ odnosno to je odluka kojom je regulisano postavljanje privremenih kioska, manjih montažnih objekata i letnjih bašti i tezgi.
Međutim, kao i u slučaju Skupštine grada odnosno Sekretarijata za saobraćaj, odgovora nije bilo.
A jarboli su i dalje na svom, veoma upadljivom mestu u centru grada. Nedirnuti.
Kao u nekom mađioničarskom triku.
Iluzionisti kažu da postoje tri čina trika. Prvi je “Zavet”, gde mađioničar pokazuje publici nešto što se čini obično, ali verovatno nije, čime navodi publiku na krivi zaključak. Drugi čin je “Preokret” gde mađioničar ono obično učini neobičnim. Konačno, treći čin se zove “Prestiž” u kojem se vidi efekt iluzije…(
Rečnikom trikova – Zavet je dat obećanjima o poštovanju zakona i javnosti rada, Preokret smo dobili postavljanjem pravno nepostojećih jarbola, a sada nam ostaje da vidimo efekat iluzije.
Jedino što se ne radi o lakom triku na pozornici, već o našem gradu, našem novcu i ravnopravnosti svih pred zakonom.
Na nama je kako stvari stoje da tu iluziju razobličimo, a ovo je samo jedan mali primer.