
Nepoznati napadači u noći sa utorka na sredu razbili su prozor na novosadskom kafiću Culture Exchange, koji je nedavno u tekstu na portalu „Teleprompter” povezan sa „opasnom sektom”. Nakon teksta novosadskog novinara Danila Redžepovića, koji se pojavio na izvesnom portalu do sada nepoznate organizacije pod imenom „Omladina Srbije”, osnivači kluba svakodnevno su dobijali pretnje, piše portal autonomija.info.
U spornom tekstu osnivači kluba su bez dokaza povezani sa izvesnom hrišćanskom zajednicom, objavljeni su njihovi lični podaci, fotografije i adrese stanovanja.
Jedna od osnivačica kafića za agenciju Beta je rekla da je prozor razbijen oko dva sata ujutru, kada je mesto bilo zatvoreno, tako da niko nije povređen, ali su neki od radnika prespavali u kafiću da nešto ne bi bilo ukradeno.
„Naravno da smo odmah pomislili da napad ima veze sa groznim tekstovima u kojima nas pominju. Ne znamo ko je mogao biti napadač, sve smo odmah prijavili policiji”, rekla je ona.
Novinari i udruženja iz Novog Sada tada su apelovali na nadležne organe da uzmu u zaštitu osnivače kluba, kako ne bi došlo do linča.
Koalicija nevladinih organizacija "Građanska Vojvodina" zatražila je u četvrtak od novosadske policije da hitno rasvetli napad na novosadski klub "Culture Exchange" i pronađe izvršioce i eventualne nalogodavce.
“Od pravosudnih organa zahtevamo da se napadači rigorozno kazne, jer je u pitanju krivično delo sa ozbiljnim društvenim posledicama. Takođe, zahtevamo od nadležnih organa da ispitaju da li je ovaj napad povezan, i na koji način, sa serijom huškačkih tekstova objavljenih na blogovima, portalima i u tabloidima, a u kojem se ovaj klub dovodi u vezu sa ‘opasnom sektom’. U ovim kvazinovinarskim prilozima postoje elementi krivičnog dela, u njima dominira govor mržnje koji je zabranjen i Ustavom i zakonima ove zemlje, a koji je imao, po svemu sudeći, direktne posledice na bezbednost građana. Osim govora mržnje, tekstovi su širili i tzv. moralnu paniku i nadovezivale se na dugogodišnju medijsku kampanju koja se vodi protiv malih verskih zajednica, bez obzira na to što ne postoji niti jedan dokaz da ovaj klub ima veze sa bilo kakvim religijskim opredeljenjem. Pritom, tekstovi su odisali ignorancijom i potpunim nepoznavanjem ove problematike”, navela je “Građanska Vojvodina” u saopštenju.
Gledano u širem kontekstu, pišu, napadi na "Culture Exchange" jesu promocija primitivizma i ksenofobije, nasilja nad svime što je drugo i drugačije.
“’Građanska Vojvodina’ se u potpunosti solidariše sa mladim ljudima koji vode ovaj kultni novosadski klub, a o ovim incidentima će obavestiti Evropsku komisiju, OEBS i međunarodne organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava”, poručili su.
„Culture Exchange” otvoren je u Novom Sadu 2012. godine, okuplja malde na manjim koncertima, radionicama, časovima jezika, projekcijama filmova, a u sklopu kluba postoji i „Kuhinja za bicikle”, odnosno radionica za popravku, pravljenje novih i recikliranje starih bicikala.