
Protesti građana Bosne i Hercegovine ispred institucija BiH u Sarajevu nastavljeni su i četvrti dan.
Oko 150 roditelja djece bez jedinstvenog matičnog broja, građana i aktivsta okupilo se u subotu u 12 sati na platou ispred Parlamenta BiH u Sarajevu. Dok su se djeca igrala igračkama i balonima, građani su uz kafu iz termosica održali zbor/plenum na kome su dogovarali buduće aktivnosti. Odlučeno je da se formiraju četiri radne grupe:
1. Grupa za organizaciju
2. Grupa za animaciju
3. Grupa za kontakte sa građanima i aktivistima iz drugih bh. gradova
4. Medijska grupa
Okupljeni su odlučili istrajati u borbi za ispunjenje četiri postavljena zahtjeva:
1. Da Parlament BiH i Vijeće ministara BiH donesu Zakon o jedinstvenom matičnom broju građana. Rok je odmah.
2. Da Ministarstvo civilnih poslova BiH inicira formiranje državnog solidarnog fonda za liječenje teško oboljelih osoba koje ne mogu imati medicinski tretman u BiH, a po uzoru na zemlje regiona. Fond će se finansirati iz budžeta BiH.
3. Da se ministri VM BiH i oba Doma Parlamenta BiH do kraja mandata odreknu svojih 30% od svojih mjesečnih primanja i da se taj novac uplati u u navedeni fond solidarnosti za liječenje teško bolesnih građana/ki.
4. Da prosvjednici/e okupljeni/e ispred Parlamenta BiH budu zaštićeni od svakog prekršajnog postupka zbog kršenja propisa o javnom okupljanju i prakiranju motornih vozila, jer su im motivi i namjere u zaštiti osnovnih ljudskih prava ''nevidljive djece'' stavljeni iznad domaćih propisa.
Građani će i sutra u 5 do 12 okupiti ispred Parlamenta na kafi i dogovoru o koordinaciji masovnih protesta početkom naredne sedmice.
Protiv policijske represije
Kao reakcija na neosnovano hapšenje petoro građana i policijsko zlostavljanje koje je potom uslijedilo, preko društvenih mreža za sutra je najavljen i Protest protiv policijskog nasilja, koji će se održati u 15 sati ispred institucija BiH.
Podsjetimo, nakon dvodnevne blokade Parlamenta i zgrade Vijeća Ministara, u petak, nešto iza 4 sata, pripadnici jedinica specijalne policije su pokušali prisilno otjerati posljednju veliku grupu okupljenih demonstranata. Okupljeni građani su sjeli na pod, skandirali, pjevali i izbjegavali odgovarati na otvorene provokacije od strane oklopljenjih policajaca.
Shvativši da im uprkos uvredama i provokacijama građani neće dati povoda za upotrebu sile i masovna hapšenja, odlučili su da ih privedu radi dva, tri piva, a silu upotrijebe daleko od očiju javnosti. Pretučeni su tokom vožnje, te u samim policijskim stanicama. Među uhapšenima najviše je novinara i aktivista organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Očigledna je bila namjera da se po svaku cijenu isprovocira sukob i protiv nezadovoljnih i odlučnih građana upotrijebi sila.