
Sirijska vlada je napad Izraela u nedelju na Damask nazvala “objavom rata” i najavila da će odgovoriti na buduće provokacije, što pokazuje da se rat u toj zemlji lagano preliva preko granica i dobija karakter šireg regionalnog sukoba.
Izrael nije zvanično komentarisao vazdušne napade u nedelju, treće u toku ove godine a druge u poslednja dva dana. Izvori bezbedonosnih službi kažu da su bombardovanjem hteli da zasutave transfer naprednih iranskih projektila Hezbolahu u Libanu za moguću upotrebu protiv Izraela.
Nakon napada, Izrael je na severu razmestio zaštitu od balističkih raket, programiranu da presretne dolazeće projektile, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu je odložio put u Kinu i sazvao sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost. Izrael je u nedelju uveče zatvorio svoj vazdušni prostor.
General iranske vojske Ahmad-Reza Pourdastan, je rekao da je Iran spreman da obučava sirijske vojnike ako je to neophodno, za šta izraelski i zapadni zvaničnici tvrde da se dešava već duže vreme. Posmatrači kažu da sve oštrije izjave zvaničnika Sirije i susednih zemalja pokazuju da se sukob polako širi na regiju.
Inspektori Ujedinjenih nacija su saopštili da imaju “osnovane sumnje” da su sirijski pobunjenici u borbama vrlo verovatno koristili nervni gas “sarin”.
Jedna od glavnih istraživača, Carla Del Ponte, kaže da nezavisna komisija UN u istrazi o Siriji još uvek nije našla dokaze da su vladine snage koristile hemijsko oružje, koje je zabranjeno međunarodnim zakonima. Međutim, u izjavi švajcarsko-italijanskoj televiziji Del Ponte je rekla: “Naši inspektori su bili u susednim zemljama i razgovarali sa žrtvama, doktorima i osbljem bolnica, i prema njihovim izveštajima od prošle nedelje, u koje sam imala uvid, postoji osnovana sumnja na upotrebu “sarina”, obzirom na način na koji su žrtve lečene. Prema našim saznanjima, koristile su ga opozicione snage, a ne vladina vojska”.
Del Ponte nije davala detalje gde je i kad “sarin” upotrebljen, piše The Guardian. Izveštaj je urađen zbog sumnji da Asadova vojska koristi hemijsko oružje, ali do sada nije pronađen dokaz za te tvrdnje.
Zamenik šefa diplomatije Sirije Faisal al-Miqdad, u izjavi za CNN napade Izraela je nazvao objavom rata i optužio Izrael da sarađuje sa pobunjenicima. Rekao je da će Sirija na sve to odgovoriti na svoj način kada bude pravo vreme za to.
Ministar informisanja je kazao da je Sirija zemlja koja ne prihvata uvrede i poniženja.
Libanska vojska je saopštila da su izraelski avioni preletali tu zemlju, što je oštro osudio predsednik Michel Suleiman.
Iz kancelarije predsednika Egipta Mohamada Morsija je takođe stigla osuda napada, za koji je navedeno da je nezakonit i da predstavlja pretnju stabilnosti u regiji. U međuvremenu, šef Arapske lige Nabil Elaraby apelovao je na UN da podhitno nešto učini kako bi se zasutavila Izraelska agresija na Siriju.
Vojni savet pobunjenika u Damasku, kako prenosi The New York Times, požurili su da iskoriste eksplozije. Savet je izdao saopštenje u kojem poziva sve pobunjenike da se udruže, da ostave po strani neslaganja i da sve svoje snage usmere na napade na vladine snage koje su do sada držale veći deo glavnog grada.
Ipak , vojni analitičari kažu da napadi sami po sebi nisu bili dovoljni da bi se uvela ravnoteža u odnosu pobunjenika i snaga Bašara al-Asada.
Vazdušni napadi su osvetleli nebo nad Damaskom u ranim jutarnjim časovima u nedelju. "Eksplozija je bila, vema snažna”, rekao je jedan od sirijskih aktivista Maath al-Shami agenciji Associated Press.
Njegov kolega Mohammed Saeed koji živi u predgrađu Damaska zvanom Douma, kaže da su eksplozije bile toliko jake da se “zemlja ispod nas tresla”. Dodao je da se miris dima osećao kilometrima daleko.
Sirijski državni mediji saopštili su da je pogođen vojno-istraživački centar Džamraja u blizini prestonice Damaska, izazvavši eksplozije i žrtve, a potvrdu napada u tom području, na 15 kilometara od libanske granice, dali su i opozicioni aktivisti grupe Sirijska opservatorija za ljudska prava.
Inače najmanje 62 stanovnika grada Baniasa na zapadu Sirije pronađena su u subotu mrtva nakon napada vojske predsjednika Bašara al-Asada, a opozicija optužuje Asada, koji je alavit, da ubija sunite u operaciji etničkog čišćenja. Među ubijenima je i 14 djece. Broj žrtava mogao bi još porasti jer se nekoliko desetina stanovnika smatra nestalima.
Zbog neslaganja među stalnim članicama Saveta bezbednosti UN, sirijski konflikt ušao je u treću godinu. Najmanje 70 hiljada ljudi je poginulo, preko 1,4 miliona raseljeno i izbeglo u susedne zemlje.