Politika
Ministar finansija u Vladi Grčke
Varufakis: Uništićemo sistem grčke oligarhije
26/01/2015 | 15:12
Ne možete da imate monetarnu zajednicu koja se pretvara da može da preživi ozbiljnu ekonomsku krizu tako što jednostavno pozajmljuje više para deficitarnim zemljama pod uslovom da smanje dohodak, smatra Varufakis
Photo: Subversive festival

Ministar finansija u vladi Aleksisa Ciprasa, ekonomista Janis Varufakis, na svom blogu je, nakon izborne pobede radikalne leve koalicije Syriza, objavio poruku upućenu Evropi i svetu, koje poziva da se pridruže grčkim građanima u okončanju krize koja je Grčku dovela u mrak. "Grčka demokratija je u nedelju glasno ustala prototiv umiranja. Evropa i svet treba da nam se pridruže. Grci su dali glas poverenja i nade. Iskoristili su glasaške kutije, u ovom izvrsnom prazniku demokratije, kako bi okončali krizu koja samu sebe podstiče, proizvodi poniženje u Grčkoj i hrani najmračnije snage u Evropi.

Građani Grčke su poslali poruku solidarnosti na sever, jug, istok i zapad našeg kontinenta. Jednostavnu poruku da je vreme poricanja, odmazde i upiranja prstom gotovo. Da je vreme ponovnog osnaživanja ideala slobode, razuma, demokratskih procesa i pravde stiglo na kontinent koji ih je i stvorio.

Grčka demokratija je u nedelju odlučila da ne ode mirno u noć. Izabrala je bes protiv umiranja.

Pozivamo građane Evrope, i sveta, da nam se pridruže u zajedničkom, održivom prosperitetu", naveo je Varufakis. 

Nekoliko dana pre izbora, Varufakis je dao intervju Polu Mejsonu za televiziju Chanel 4, u kojem govori o budućim koracima Vlade.

Mejson: Šta bi Syrizina vlada postigla u prvih 100 dana?

Varufakis: Tri glavne stvari. Prvenstveno, moramo da se suočimo sa humanitarnom krizom. Apsurdno je da u 2015. imamo ljude koji su bili zaposleni, imali kuće, neki su imali i prodavnice do pre nekoliko godina, a sada ležu u krevet gladni. Neprihvatljivo je da postoje đaci koji rade svoje domaće zadatke pod svećom jer im je struja isključena zbog činjenice da je država u svojoj beskrajnoj mudrosti odlučila da oporezuje imovinu kroz račune za struju. Ovo su stvari koje koštaju veoma malo para, a imaju ogroman socijalni, simbolični i moralni uticaj. Ovo je jedan od tri načela. Druga stvar koju moramo uraditi u ovoj zemlji je da je reformišemo, da je duboko reformišemo i da je reformišemo tako da napada ono što ja zovem trougao greha. Trougao greha u Grčkoj je sastavljen od državnih nabavki - gde imamo dobavljače koji državi naplaćuju vrlo velike sume. Grčki autoput košta tri puta više nego što košta Francusku da napravi autoput i to je neprihvatljivo. Zatim, drugi deo trougla su bankrotirani bankari koji zahtevaju velike cene. I na trećem mestu su masovni mediji koji su neprestano bankrotirani, što dovodi do pitanja kako uspevaju da se izdržavaju kada nikad nisu pokazali profit u svojoj istoriji.

Mejson: Kao rekciju na vaš odgovor, skoro kao da mogu da čujem evropski centar kako izgovara "evo levičarske stranke koja se upliće u slobodu govora.

Varufakis: Ne, baš suprotno. Baš suprotno. Mi smo u potpunosti odani slobodi govora i sloboda govora je u Grčkoj ugrožena ovim beskrupuloznim savezom između bankrotiranih bankara,  građevinara i vlasnika medija koji su postali glas onih koji žele da izmame benefit iz tuđih napora.

Mejson: Šta ćete vi konkretno uraditi protiv oligarhije?

Varufakis: Mi ćemo uništiti temelj na kom su oni, tokom decenija, sagradili sistem i mrežu koja zlobno crpi energiju i ekonomsku moć iz našeg društva.

Mejson: Vi niste samo ekonomista, Vi znate istoriju ove zemlje, Vi znate šta se desilo prošlog puta kada je neko hteo da oduzme moć od Grčke oligarhije.

Varufakis: Valjana borba mora biti izborena nezavisno od cene.

Mejson: A cena bi mogla da bude da se Syrizina vlada suoči sa izazovima koji bi mogli rastrgati demokratiju u zemlji?

Varufakis: Ne postoji alternativa, nego da ostanemo čvrsti u našoj borbi protiv sila koje oduzimaju demokratiji njenu suštinu. Hajde da se osvrnemo na treće načelo našeg plana. Humanitarna kriza, reformisanje Grčke, napadanje oligarhije, zabranjivanje imuniteta, ili oslobađanje od poreza, pošto problem nije toliko utaja poreza koliko je imunitet od poreza, i treća stvar je, naravno, preispitati uslove zajma od naših evropskih partnera koji je štetan za Evropu u celini.

Mejson: Vi ste kao stranka već godinama na marginama političke scene. Kako se osećate sada kada ste na dohvatu moći?

Varufakis: Strašno. Jedna reč: strašno. Ali sa druge strane, čak i na univerzitetima, gde sam proveo ceo svoj život - u Engleskoj, Australiji i tako dalje - ja sam uvek verovao da svaki moj kolega koji je hteo da bude šef odeljenja ili dekan treba da bude automatski diskvalifikovan. Ovakve stvari treba samo raditi oprezno i kao javni servis. Mi smo oprezni kandidati za moć, i na žalost, istorija i ova kriza su nas progurali u centar pažnje i sada smo nasledili izazov činjenja jednostavnih stvari koje bi čak i buržujske stranke trebalo da rade, a koje nisu uradile.

Mejson: Ako jedan od Vaših kolega pređe u Evropsku grupu za dve nedelje, šta ćete im reći?

Varufakis: Vreme je da počnemo da govorimo istinu o neodrživosti i masovnom poricanju sa kojim je Evropa lečila stečaj i arhitektonski problem evropskog sistema.

Mejson: I šansa da će Grčkoj biti oduzet euro je za Vas..

Varufakis: Nula.

Mejson: Šta će se desiti evrozoni ako nastavi u ovom pravcu?

Varufakis: Ako ne reformišemo evrosistem, ako ne stvorimo amortizere, ako ne stvorimo ono što ja zovem sistem koji reciklira suficit u evrozoni, ona će da bude u velikom problemu za nekoliko godina.

Meson: Zašto?

Varufakis: Zato što ne možete da imate monetarnu zajednicu koja se pretvara da može da preživi ozbiljnu ekonomsku krizu tako što jednostavno pozajmljuje više para deficitarnim zemljama pod uslovom da smanje dohodak.

KontraPRESS je razgovarao sa Varufakisom dve godine ranije, na Subversive festivalu u Zagrebu. 

* Prevod Vanja Petrović

Komentari[ 0 ]