Piše: Simon Jenkins (The Guardian) | 27/05/2014 | 18:41 |
Evropsko glasanje održano u nedelju nisu bili izbori, bio je to referendum. Britanski UKIP će vremenom nestati sa scene, kao što će to biti slučaj i sa francuskim Nacionalnim frontom. Glasanje ne može da popravi partijsku politiku: bila je to nedvosmislena potvrda evro-skepticizma, trenutak kada kritična masa glasača Evrope povlači svoj pristanak za uniju koja stalno raste.
Glasači koji su isuviše dugo bili naviknuti da veruju svojoj vladajućoj evropskoj eliti, to više ne čine. Takozvane mejnstrim partije mogu još uvek da budu dominantne u EU parlamentu, ali zloslutmo predskazanje je tu. Različiti referendumi (i ispitivanja mišljenja javnog mnjenja) koji su u početku odbacivali Lisabonski sporazum nisu samo prolazni trzaji. Osim ako evropski lideri ne žele da dalje raspiruju desničarski – i levičarski – nacionalizam, moraju nekako da zaustave EU harmonizaciju i vrate moć nacionalnim državama.
Ispitivanje javnog mnjenja EU - Evrobarometar pokazuju da je sada jedva polovina kontinenta za uniju, sa velikom većinom koja je izgubila poverenje u parlament i protivi se otvorenim granicama. Tokom prethodne decenije, ni predsednici ni ministarski saveti nisu ništa primećivali i glomazna institucija je nastavljala da se kotrlja. Tone regulativa pristižu iz Brisela. Unija se proširila ka istoku, što je dovelo do poplava na tržištima rada zapadne Evrope. Svako ko se tome protivio je etiketiran kao rasista. Toje bio poklon desničarima.
Evropa nije kulturno ujedinjena i federalna kao Amerika. Njeni građani su pluralisti. Tokom istorije su se bunili protiv pokušaja da se spoje u jedan narod – od Rimljana i Burbonaca do Napoleona, Hitlera i Staljina. Kad su saterani u nadnacionalnu ludačku košulju, bune se. EU može da nađe utehu u tome što je ustanak u nedelju bio miran, glasački listići umesto metaka.
Bila bi tragedija ako bi se evropska ekonomska saradnja raspala, ali bi to išlo na dušu lidera koji su dozvolili ličnim ambicijama da ih odvoje od mišljenja sopstvenih naroda. Reformatori moraju pod hitno da olabave pritisak na imigraciju radne snage i na evro regulative. Ako to ne učine, oslobodiće sile u Evropi koje nisu viđene na delu još od 1930.
Ovi glasovi ne mogu biti gurnuti u stranu kao simboličan znak protesta. Evropa je demokratija. To je i najohrabrujuća poruka od nedelje.
* Prevela Marija Šerban