Drugi dan protesta
Tuzla, Sarajevo, Bihać, Zenica, Prijedor – BiH na nogama
Pripremio: Kontrapress 06/02/2014 | 18:52

U sukobima u četvrtak je povrijeđeno 20 policajaca, od kojih je jedan u životnoj opasnosti, potvrdio je Agenciji Fena glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK) Izudin Šarić.

U prijemnu ambulanti Klinike za hirurgiji Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla primljeno je deset policajaca od kojih je jedan, B. DŽ. zadržan na bolničkom liječenju, potvrdila je Feni glasnogovornica Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla Ersija Aščerić-Mujedinović. Ona je naglasila da se u Kliniku za očne bolesti javilo šest policajaca i jedan civil.

Oko 18 sati završeni su pregovori demonstranata sa policijom od koje su okupljeni tražili da oslobodi učesnike protesta koji su uhapšeni u srijedu. Prema pisanju portala Klix.ba, policija je navodno obećala da će pustiti uhapšene. No, na ulicama još uvijek ima oko 2.000 demonstranata.

Demonstranti su se oko podneva okupili isprijed zgrade Vlade TK, gdje su najprije ostavili cvijeće i zapalili svijeće kao simboličan gest kojim žele da pokažu da je Vlada "sahranjena". Kako pišu mediji, situacija je u jednom trenutku izmakla kontroli te je protest prerastao u sukob demonstranata i policije. Okupljeni isprijed zgrade Vlade Tuzlanskog kantona građani su počeli da bacaju kamenice, a u jednom trenutku je skinuta i zapaljena zastava TK.

Policija je upotrijebila suzavac, a na nekim od snimaka dostupnih na YouTubeu vidi se da pripadnici snaga bezbjednosti ulaze u zgradu Pravnog fakulteta, gdje se sklonio dio demonstranata.

Na protestu je privedeno više osoba, ali se još uvijek ne zna tačan broj.

Predsjednik sindikata firme "Konjuh" Mevludin Trakić, koji je u srijedu bio uhapšen samo zato što je sjedio na raskrsnici tokom demonstracija, o tome šta se događalo u policiji kada je priveden za RSE kaže:

"Kada smo jučer ja i moj zamjenik, Mujo Gavranović, bili zajedno ovdje, sjeli smo. Nismo se odupirali policiji. Mi nismo došli ovdje da rušimo, da lomimo. Mi evo četiri godine hodamo, tražimo svoja prava, ali, vjerujte, jučer smo bili iznenađeni kad su nas specijalci uhvatili, uvrnuli nam ruke, stavili lisice i odveli nas gore u MUP, odnosno kada su nas predali ovim policajcima koji su ovdje bili, znači ova obična policija ne specijalna - oni su nas priveli gore. Bili smo sinoć negdje do pola 10 u pritvoru. Pustili su nas, ali smo dobili kazne po 300 maraka, i ja i moj Gavranović Mujo, koje nećemo nikad platiti - jer oni znaju kakav je naš život u 'Konjuhu'"

O tome što je natjeralo ove ljude da danas u ovolikom broju dođu na prosvjede Trakić kaže:

"Znate, svi mi ovdje živimo i svi smo mi ovdje ugroženi, svi smo mi na rubu egzistencije. Nemamo mi šta ni jesti. Možete zamisliti jučer kako je bilo ovdje - gledao sam ovu djecu koja su izlazila iz škole i na koje su specijalci letjeli. Ja ne znam u ratu da li bi četnička horda udarala onako po narodu, kako su oni udarali po đacima od 15, 16 godina. I čak su ih izvlačili gore iz kafića koji se nalazi u „Omegi“."

Protesti radnika propalih preduzeća i nezaposlenih u Tuzli koji su u sredu kulminirali uličnim nasiljem, zokončani su uz 22 povrijeđene osobe, dok ih je 27 privedeno.

Proteste u četvrtak je podržao i omladinski pokret Revolt koji je pozvao građane da na njih izađu u što većem broju.

Na izvanrednoj sjednici Kolegija općinskog Vijeća Tuzla, načelnik Jasmin Imamović je rekao da su zahtjevi radnika opravdani. On je dodao da smatra da je njihov uzrok kriminalna privatizacija. Imamović je od Vlade Kantona Tuzla tražio da izvrši rebalans proračuna i izdvoji sredstva za socijalni status obespravljenih radnika.

Premijer vlade Tuzlanskog kantona Sead Čaušević jedino će zatražiti od Tužiteljstva TK izvještaj o tome što je s prijavama radnika u počinjenim kriminalnim privatizacijama.

„Mi ćemo tražiti izvještaj zato što radnici uporno ponavljaju da se u ovim firmama desio kriminal, da su podnijete krivične prijave i da sad treba tačno utvrditi šta je s tim prijavama – da li su one iz MUP-a otišle prema Tužilaštvu, i šta će se poduzeti po tome. Oni stalno ističu ono što svi mi uvažavamo – to da je u pitanju jedna pljačkaška privatizacija.“

Čaušević je za ulični bunt građana u srijedu rekao da postoji mogućnost da imaju političku pozadinu. Prosvjednici tvrde da iza njih nitko ne stoji, te da su se okupili jedino zbog očajnog stanja u kojem se nalaze.

PODRŠKA IZ DRUGIH GRADOVA: Više stotina građana Sarajeva okupilo se u četvrtak ispred zgrade Vlade Kantona Sarajeva kako bi podržali demonstrante u Tuzli. Situacija je oko 18 sati mirna, a demonstranti koji su se tijekom popodneva u nekoliko navrata sukobili s policijom se polako razilaze.

Demonstranti su jajima i flašama zasuli zgradu Kantonalne vlade, a saobraćaj u centru grada je u jednom trenutku bio prekinut. Prema pisanju medija, povrijeđena su tri pripadnika organa reda.

Protest u Sarajevu

 

Okupljeni su iznijeli nekoliko zahtjeva: hitno puštanje uhapšenih tuzlanskih demonstranata iz zatvora, transparentno trošenje budžetskih sredstava, ukidanje službenih automobila i dolazak na posao vlastitim vozilima, javnim prijevozom ili biciklima, ukidanje plaćanja članstva u mnogim komisijama.

Blizu dvije stotine demonstranata, uglavnom mladih osoba, blokiralo je raskrsnicu na Španskom trgu, jednoj od najfrekventnijih mostarskih saobraćajnica, piše Klix.

Demonstranti su se na Španskom trgu počeli skupljati oko 16 sati, a nakon sat vremena, uz povike "Lopovi“ i "Hoćemo promjene“, blokirali su promet na toj lokaciji. Na ulici se nalaze dva kontejnera u kojima gori smeće.

Kako se moglo čuti na samom mjestu događaja, mladi su se okupili spontano kako bi dali podršku demonstrantima u Tuzli i drugim bh. gradovima.

Policija za sada preusmjerava saobraćaj na okolne ulice i mirno promatra što se događa.

Oko 400 građana Bihaća okupilo se na glavnom gradskom trgu na protestima podrške Tuzli.