ARTivizam
Izložba “Knindže – Vitezovi Srpske Krajine” u Kralljevu
Ratna propaganda u stripu
12/02/2014 | 12:01
Publika u Kraljevu je od 12. februara u prilici da pogleda izložbu o srpskoj ratnoj propagandi koja je u formi stripa izlazila početkom devedesetih.
Photo: Marko Stanković

Publika u Kraljevu je od 12. februara u prilici da pogleda izložbu o srpskoj ratnoj propagandi koja je u formi stripa izlazila početkom devedesetih.

Izložba pod nazivom “Knindže – Vitezovi Srpske Krajine”, nagrađivanog autora Vladimira Miladinovića, otvara se u Kulturnom centru Ribnica i bavi se istoimenim ratno-propagandnim stripom koji je izlazio tokom jeseni 1991. godine za vreme rata u SFRJ. Objavljena su samo dva broja, a izdavač je bila „Politika“.

Glavni junaci ovog stripa su pripadnici jedinice Knindže, koji se bore za slobodu Srpske Krajine. Junaci imaju folklorna imena (Sava, Radojica, Milica, Grujica, čak i Starina Novak), predstavljeni su kao izdanci srpske vekovne borbe za slobodu, privrženi su srpskoj veri, ‘svetosavlju’ i vrednostima patrijarhalnog života. Istovremeno, imaju sve karakteristike super-junaka stripa: mafijaško iskustvo stečeno u evropskom podzemlju, vladanje svim vrstama savremenih oružja i istočnjačkih borilačkih veština, savršeno znanje stranih jezika, sposobnost da se preruše u ma koji lik u ma kojoj stranoj zemlji i da s lakoćom komuniciraju sa najraznolikijim svetom.

Hrvati su prikazani kao srbožderske horde koje ne biraju sredstva da zatru srpsku rasu. Ustaša Ante Jelić uvek sa sobom nosi srbosek, a njegov saborac, kujući planove kako da napadnu Kninsku tvrđavu, kaže: „Za Srbe nema milosti! Nož, metak, konopac! Lijepu našu moramo osloboditi od smrada balkanskih cigana (…) Samo mrtvi Srbi su dobri Srbi“.

Postavku čini serija od 18 crteža, dimenzija 56cm x 38 cm, izrađenih tehnikom laviranog tuša na papiru.

Knindže, su bile srpska paravojna formacija (specijalna jedinica) koja je učestvovala u ratu u Hrvatskoj na području samoproglašene Republike Srpske Krajine od 1991 do 1995 godine. Prvi komandant  ove jedinice bio je Dragan Vasiljković (Kapetan Dragan), državljanin Australije optužen za ratni zločin gde se skrivao pod imenom Danijel Sneden.

Kasnije je ova jedinica rasformirana i od nje su kasnije nastali „Vukovi“, a 1996. „Crvene beretke“. Knindže su učestvovale u borbama za Glinu, Benkovac, Obrovac itd. Naziv „Knindže“ nastao je kao igra reči, odnosno spoj reči Knin (glavni grad tzv. RSK) i nindža (maskirani vešti japanski borci).

Po Knindžama je dobio nadimak i najpoznatiji srpski ratni pevač Mirko Pajčin (Baja Mali Knindža), koji im je posvetio i pesmu "Knindže Krajišnici".

Vladimir Miladinović rođen je 1981. godine u Beogradu. Diplomirao je na fakultetu Primenjenih umetnosti, a trenutno je student doktorskih studija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, Centar za interdisciplinarne studije, odsek – Teorija umetnosti i medija.

Od 2007. godine ima status slobodnog umetnika. Finalista fonda „Vladimir Veličković“. Dobitnik nagrade 53. Oktobarskog salona. Finalista nagrade „Henkel Art Award“. Deluje u okviru Radne grupe „Četiri lica Omarske“, član i jedan od osnivača Inicijative za savremenu umetnost i teoriju. Od 2009. godine, bavi se naučno istraživačkim radom.

Izložba u Kraljevu biće otvorena do 25. februara.

Komentari[ 0 ]