
Demonstrantima u Sarajevu, gdje se okupilo više stotina ljudi, u utorak su se priključili radnici GRASS-a. Okupljeni su počeli da se razilalze u večernjim satima, ponovivši prethodno da su složni u zahtjevu da Vlada FBiH podnese ostavku. Demonstrantima je podijeljen letak – poziv na plenum građana Kantona Sarajevo, najavljen za srijedu popodne. Četiri su napisana zahtjeva - da policija ne poduzima mjere kojima bi bile spriječene mirne demonstracije, da se o Vladi Kantona odlučuje isključivo na temelju plenuma građana, momentalna ostavka Vlade FBiH, a u četvrtom piše:“To je tek početak”.
Tokom dana demonstranti su se rasporedili u dvije grupe: jedni su bili ispred zgrade Predsjedništva BiH, a druga na raskrsnici u neposrednoj blizini.
Zamjenik predsjednika SDA i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović poručio je u utorak na izvanrednoj press konferenciji ove stranke da se aktualna situacija u BiH vezana za prosvjede građana može prebroditi jedino održavanjem izvanrednih izbora, javlja RSE. Iz SDA su zatražili hitne sjednice Parlamenta BiH i Vijeća ministara, te ostavku ministra sigurnosti Fahrudina Radončića, zbog, kako je rekao, "njegovog neodgovornog ponašanja".
Prema saznanjima Slobodne Evrope, u Parlamentu BiH u utorak je zasjedalo nekoliko klubova stranaka koji su zatražili od kolegija domova da sazove hitnu sjednicu oba doma bh. parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Bezuslovne ostavke svih nivoa vlasti tražili su u utorak i građani Mostara. Tamo su se oglasili i predstavnici sindikata koji su upozorili da obavještajne službe nastoje skrenuti pažnju sa suštine protesta, te predstaviti demonstracije u Mostaru kao zavjeru jednog naroda protiv drugog.
“Gledajte, molim vas, koja perfidna priča. Bošnjaci govore - ide se na treći entitet. Ovi ovamo idu na priču - ovo je borba protiv županija, da se razvlasti Hrvate. Jučer sam slušao medije RS cijeli dan, kažu ovo je borba protv RS. Pa ovdje ne zna se više, lud, zbunjen, a niko nema normalan”, kaže predsjednik Unije nezavisnih sindikata FBiH Josip Milić.
U Tuzli, gdje su prosvjedi najprije i izbili, plenum građana već zasjeda svakodnevno. U posljednja dva dana već su nametnuta neka imena eventualnih kandidata za novog mandatara, no članovi plenuma kažu kako su to pokušaji da se obezvrijedi borba građana da zaista dobiju ekspertnu vladu.
Članica Plenima građana Tuzlanskog kantona Emina Busuladžić kazala je da su Kantonalnog skupštini predati zahtjevi te da će mirni protesti trajati do njihovog ispunjenja. Podsjetila je na zahtjeve građana, među kojima je prvi bio smjena Vlade TK, zatim tu su zahtjevi za uvezivanjem staža radnicima propalih firmi i uplata doprinosa za socijalno i zdravstveno osiguranje.
Zahtjevi Plenuma građana su i pokretanje proizvodnje u fabrikama, kao i ostavka ministra unutrašnjih poslova TK.
"Sve ove tačke građani su donijeli u plenumu i predali Skupštini TK i zajedno ćemo sa Skupštinom rješavati jednu po jednu tačku", naglasila je Busuladžić.
U Brčkom je 500 građana protestvovalo tražeći, između ostalog, hitno obezbjeđivanje sredstava za pomoć socijalno najugroženijima, javlja reporter RSE. Traži se od Vlade i Skupštine Brčko Distrikta da hitno preusmjere sredstva koja se nalaze oročena u poslovnim bankama, dakle sredstva Brčko Distrikta, i njihovo korištenje u svrhu poboljšanja socijalne situacije građana Distrikta.
Također, traži se i formiranje kompetentne radne grupe između predstavnika građana Vlade Brčko Distrikta, Privredne komore, Sindikata i Skupštine, koja će raditi na poboljašnju ekonomske situacije. Od Skupštine se po hitnoj proceduri traži usvajanje zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine.
Građani su izašli na ulice i u nekom gradovima Republike Srpske, gdje su protesti inače mnogo slabijeg intenziteta. Po prvi put otkako su započele demonstracije prošle sedmice, šetalo se i u Srebrenici. Tamo se pedesetak nezadovoljnih građana okupilo ispred zgrade Općine, gdje im se obratio načelnik Ćamil Duraković.
Nebojša Šurlan, jedan od organizatora, istakao je protestom žele iskazati podršku demonstrantima u ostalim gradovima BiH.
"Kroz dijalog sa vlastima tražimo rješavanje najprije tri problema: nepotizam, zapošljavanje i korupcija", kazao je Šurlan.
Njegov kolega Sead Halilović je kazao da iz njih ne stoji ni jedna politička opcija niti oni žele da se bave politikom, ali da ima gladnih ljudi, prvenstveno mladih koji ne mogu da dobiju posao, iako su završili fakultete.
U razgovoru s Durakovićem, dogovoreno je da demonstranti naprave svoj odbor koji će za sedam dana u SO Srebrenica razgovarati sa predstavnicima lokalne izvršne i zakonodavne vlasti o svim konkretnim problemima koji se mogu rješavati na lokalnom nivou. Zatim, da se višim instancama vlasti upute zajednički zahtjevi za rješavanje problema iz njihove nadležnosti, prije svega donošenjem adekvatnih zakonskih rješenja.
Građani su protestvovali i u Prijedoru, Zenici, Travniku, Živinicama.
Prosvjede je podržalo i Udruženje penzionera vojnih osiguranika u FBiH. Na sjedinici Upravnog odbora, Udružeje je zatražilo neopozivu ostavku Federalne vlade.
"Podržavamo opravdane zahtjeve obespravljenih građana Bosne i Hercegovine iskazane na protestima u mnogim gradovima BiH. Penzioneri vojni osiguranici u FBiH su žrtve korumpirane i nesposobne Vlade Federacije BiH. Ovakva vlast u FBiH ne može riješiti probleme građana jer je ta vlast i sama problem", navodi UO Udruženja penzionera vojnih osiguranika u FBiH.
Povezani članci
Poruka iz Beograda: Podrška za radničku BiHNacionalizmom protiv gladnog stomaka
Puhalo: Na prazan stomak se teško prima propaganda
Stranke i mediji BiH ujedinjeni protiv demonstranata
Protesti diljem zemlje: Bijes koji je zapalio BiH